Halı Yıkama Terimleri

DUVARDAN DUVARA HALI
Duvardan Duvara Halı; döşenecek alanda boşluk kalmadan dört duvarın içeriğindeki zemine halının giydirilmesinde kullanılacak ürüne Duvardan Duvara Halı denir. İngilizce  wall to wall carpet cümlesinden  dilimize yerleşen duvardan duvara halı’nın anlamı Rulo halindeki metrajlı üründen kesilerek, Uygulanmak istenilen mekânın tamamının eksiksiz olarak halı ile kaplanmasını anlatır.

HAV AĞIRLIĞI
Hav ağırlığı, m2’ye düşen elyafın ağırlığı ile ölçülür. Elyafın sıklığı direkt olarak halının kalıcılığını ve performansını etkiler. Hav ağırlığı fazla olan halı daha dayanıklıdır ve daha pahalıdır. Hav ağırlığını üründe olduğundan fazla söyleyen satıcılara dikkat etmek gerekir.

BÜKÜM
Halının bir metre uzunlukta birimindeki elyafların ipliklerin birbirine bükülebilme sayısı hesaplanır. Bu sayının çok oluşu halının da kaliteli olduğunu gösterir. Yüksek büküm sayısına sahip halılar düzleşmeye ve ezilmeye dayanıklıdırlar. İpliklerin sabitlenme işlemi ipliklerin birbirlerinden ayrılmamasını garantiye alır ve halıya dayanıklılık katar. Sıkı ve çok sayıda yapılan bükümler halının ezilme ve düzleşmeye karşı direncini arttırır. Halının dokunacağı ipliğe yay gibi bozulmayacak esneklik kazandırılmış olunur.

Ayrıca iplikte büküm dışında farklı dayanıklılığı ve deformasyonu önleyici halının ömrünün uzaması amaçlı gelişen teknoloji kullanılarak farklı teknikler uygulanmaktadır. Halının ömrünün uzaması için ipliğin esnemesi, fiksaj, fırınlama, puntalama teknikleri ile mümkün olmaktadır.

YOĞUNLUK
Halı elyaflarının ilmek sıklığı, halının yoğunluğunu belirler. Halıda ne kadar çok iplik kullanılırsa halının yoğunluğu ve yüz ağırlığı o kadar artar. Yoğunluğu fazla halılar aşınmaya ve düzleşmeye daha dayanıklıdır. Halının yoğunluğunun fazla olması, görünüşünün de daha iyi olmasını sağlar, ayrıca daha rahat yürünen bir zemin oluşturur.

HALI ALTLIĞI
Halı altlığı, halının alt bölümünde vatka görevi görür. Halı altlığının kullanımı, halının yalıtım özelliklerini arttırır, halının yürümeden aşınmasını azaltır, güzel görünümünün korunmasını uzatır ve rahatlık sağlar. Halı altlığının farklı kalınlıkları vardır. Halı altlığı hem iş yerlerinde hem de evlerde kullanılır. Halı keçesi, poliüretan, Hint keneviri, sentetik elyaf ve kauçuktan yapılır.

HALI DOKUSU
Halının dokusu, kullanıldığı odanın karakterini belirler. Ciddi tarzda, kesik havlı kadife Saksony veya sıcak bir görünüş katan Berber bukle bir halının tercihi farklı atmosferlerin yaratılmasını sağlar. Seçilen halının rengi kuşkusuz sizin hayat tarzınızı ve kişiliğinizi ifade edecektir. Halının ömrünün uzun olmasını ve performansını etkileyen faktörleri bilmek halı kullanmak isteyenler için önemlidir.

ANFA halı yıkama fabrikası  el dokuma halı yıkama ve makina halısı yıkama konusunda uzman bir kuruluştur.

Fabrikamız 1200 m² fabrika alanı ve 900 m² kapalı alanı ile Ankara’nın en büyük halı yıkama fabrikasıdır.

Fabrikamız  personel kadrosu ve  araç servis filosu ile Ankara’nın en büyük halı yıkama fabrikasıdır.

Fabrikamız günlük 1000 m² halı yıkama kapasitesine sahiptir.

Fabrikamıza gelen halılar türlerine göre ayrılarak özelliklerine göre farklı yıkama teknikleri uygulanır.

resim1

Kıymetli ve el dokuma halıları son derece hassas halılardır. El dokuma halı yıkaması gerçekten çok tecrübe isteyen hassas bir iştir. Firmamıza gelen el dokuma halılar özelliklerine göre ayrılır, toz alma işleminden sonra halının yıkama işlemine geçilir el dokuma halılar için özel alman malı hassas halı yıkama fırçası kullanılarak ve özel şampuanla halının renklerini karıştırmadan ön ve arka yüzeyi fırçalanır ve son bir işlem ön yüzü tekrar fırçalanır. El dokuma halının hassasiyetine göre işlem süresi değişir. El dokuma halılar kesinlikle otomatik makine ile yıkanmaz. elde hassas yıkama yapılır. ANFA HALI YIKAMA

Makina halıları öncelikle toz alma işleminden geçirilir. tozu alınan halılarda lekeli bölge var ise uygun kimyasallarla müdahale edilir. Daha sonra bol su ile ıslatılan halılara antibakteriyel halı şampuanı uygulanır. Şampuanlı halı sert fırça takılmış makinelerle titizlikle yıkanır. devamında bol su ile durulanan halı sıkma makinesine alınır. halılar sıkma makinesinden %90 kuru çıkar. tam kuruması için kapalı alanda 24 saat asılan halı son kontrolü yapılarak paketlenir ve teslimata gönderilir.

Profesyonel halı yıkama Garantili bir hizmettir.

ANFA Halı Yıkama Fabrikası sadece Ankara ilinde faaliyet göstermektedir BİZİ TERCİH ETTİĞİNİZ İCİN TESEKKURLER

halı yıkama ankara halı yıkama halı yıkamacı ankarahalıyıkama koltuk yıkama keçiören halı yıkama ankara halı temizliği Ankara Halı Yıkama halı temizliği